Головна » 2017 » Листопад » 28 » « Смертність амфібій на дорогах Львівщини» - співпраця науковців ЛНУ ім. Івана Франка, заповідника «Розточчя» та школи.
13:25
« Смертність амфібій на дорогах Львівщини» - співпраця науковців ЛНУ ім. Івана Франка, заповідника «Розточчя» та школи.

 

В рамках проекту « Смертність амфібій на дорогах Львівщини» за підтримки фонду Раффорда у школі 21.11.2017 проведено лекцію для учнів 9-тих класів працівниками Львівського національного університету ім. Івана Франка. Наші гості:  доценти кафедри зоології Остап Решетило та Ігор Дикий, завідуюча лабораторією Шацького біолого-географічного стаціонару ЛНУ ім. Івана Франка, аспірант кафедри зоології Богдан  Андріїщин, та наукові співробітники заповідника «Розточчя» Горбань Любов Ігорівна, Хомин Ігор Гнатович, Тетяна Шах.

Метою зустрічі було ознайомлення учнів з проблемою смертності земноводних на автошляхах та подальше поширення інформації серед учнів та залучення їх до впровадження в дію даного проекту.

У розвинутих  країнах проблему смертності тварин на автошляхах давно й успішно вирішують з використанням ефективних і досить простих методів. В Україні питання загибелі тварин не надто досліджене, саме тому і актуальне. Чи задумувалися Ви у якій кількості і які саме тварини гинуть на дорогах? Чому одні види гинуть частіше за інших? Як зарадити цій проблемі?. – На ці питання спробували дати відповідь наші гості.

На автомобільних дорогах із наземних хребетних тварин часто гинуть рептилії, птахи,ссавці, але 3\4 усіх жертв – це амфібії. Відтак земноводні є одними з найбільш показових об’єктів для вивчення проблеми смертності на дорогах. Амфібії  знищують шкідників садів на грядках  і садах. Часто влітку можна побачити на грядці ропуху , яка там шукає поживу. А чи знаєте Ви , що ропуха сіра за своє життя зїдає до 3 тон комарів. Це в 65000 разів більше від самої ваги тварини.

Після розмноження амфібії шукають нове місце, щоб поживитися ( сади, поля, галявини), і для цього їм потрібно мігрувати, щоб дістатися цих місць. Ікра, яку навесні відклали дорослі особини , до середини літа перетворюється на маленьких жабенят чи тритонів, які в пошуках поживи також починають мігрувати. Осінні міграції відбуваються впродовж усієї осені( пік у вересні-жовтні) .

Вони шукають придатні місця для зимівлі. Напрямок таких міграцій переважно є протилежним до напрямку весняних . Проте навесні вони знову прокинуться і життєвий цикл розпочнеться заново. Отже : земноводні за рік здійснюють три масові міграції . Практично кожна з них потребує подолання значних відстаней, де на шляху будуть перепони у вигляді автомобільних доріг. Тому кожного разу тварина піддається ризику бути розчавленою колесами автомобіля.

Як допомогти земноводним ? Спеціальні комплекси тунелів під дорогою, встановлення попереджувальних знаків на дорогах, обладнання узбіч захисними бар’єрами – такі заходи потребують залучення волонтерів. І наші гості сподіваються , що у впровадженні проекту їм активно допоможуть учні нашої школи. Акція розпочнеться у час найбільшої міграційної активності земноводних.

Участь учнів школи у проекті – результат багаторічної активної співпраці заповідника «Роззточчя» та нашої школи.

                                                                                                                                                                 Завідія Н.Я.

 

Категорія: Завідія Наталія Ярославівна | Переглядів: 182 | Додав: Leonid