Головна » 2017 » Квітень » 6 » Учні Івано-Франківської школи долучилися до екологічного проекту «Компола»
18:51
Учні Івано-Франківської школи долучилися до екологічного проекту «Компола»

Марія Ліскевич-Карпа

Учні нашої школи долучилися до благодійної програми «Компола» (інноваційний проект в сфері освіти та відповідального ставлення до оточуючого світу).

«Компола» - проект, метою якого є встановлення на території шкіл термокомпостерів для перетворення органічних відходів шкільних їдалень на компост. Компостом будуть підживлюватися дерева, що ростуть уздовж доріг. Таким чином, підживлені дерева зможуть поглинути більшу кількість шкідливих речовин, що знаходяться в повітрі.

Проект націлений на формування в учнів відповідального ставлення до оточуючого світу, зокрема, раціонального ставлення до відходів.

Авторами проекту є учні  6-В класі спеціалізованої школи № 17 міста Києва з поглибленим вивченням математики Нікіта Шульга та Софія – Христина Борисюк.

Відповідно до Договору №2017-14 від 16.03.2017 року, укладеному між ГО «Про.Про.Лаб» в особі Голови Правління Шульги Олени Олексіївни та адміністрацією Івано – Франківської ЗОШ І – ІІІ ступенів імені Івана Франка, школа отримала компостер Термо – Кінг 900 л. та родину хробаків Старателів, а також інформаційний постер.

Учні разом із своїми наставниками вибрали на території школи відкриту ділянку землі, яка знаходиться в затіненій зоні, склали компостер за інструкцією, яка прикріплена до нього. Згідно з інструкцією на дно компостера поклали шар опалого листя заввишки 5-10 сантиметрі та полили його відстояною водою, аби листя мало середній ступінь вологості. Хробаків – Старателів висипали на листя.

Згідно інструкції наступні дії будуть такими:

- додавати органічні відходи (протягом першого місяця, поки хробаки будуть адаптуватися до нових умов, варто викидати не більше 40 літрів відходів на тиждень)

- поступово збільшувати об'єм відходів;

- систематично зволожувати масу та чергувати органічні відходи з шарами опалого листя та землі.

 

Зі слів авторів проекту: «Щодня ми харчуємося у шкільній їдальні і  бачимо, яка кількість органічних відходів потрапляє на сміттєзвалища. Ми  вирішили, що краще буде перетворити ці відходи на компост і розробили проект, який назвали «Компола». Як ви здогадуєтесь, назва походить від слів «КОМПост» та «шкОЛА».

Впродовж року всі органічні відходи з їдальні потраплятимуть у компостер, а навесні ми матимемо цілу купу чудового компосту.

Чому ми вирішили зайнятися переробкою саме таких відходів?

— Існують пункти, в які можна здати папір, пластикові пляшки, кришечки від них та, з недавнього часу, навіть поліетиленові пакети. А от пунктів, куди можна здати органічні   відходи, у нас, на жаль, поки немає.

 

Хоча для їх переробки навіть не потрібно будувати заводи — лише встановити компостери.

— Компостування надзвичайно корисний вид переробки відходів, бо в результаті ми отримуємо цінне добриво.

 

Куди ми подінемо компост?

— У Києві, як і в більшості міст України, повітря досить забруднене. Влітку ми часто потерпаємо від смогу.

Поки дорослі працюють над транспортними моделями міста та модернізацією фабрик і заводів, ми допоможемо зеленим рятівникам справно виконувати свою роботу.

За даними Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я, мінімальна норма зелених насаджень в містах становить 9 м2 на одного мешканця, а оптимальна — 50 м2. Зараз на одного киянина припадає лише 16 м2 зелених насаджень.

 

Чому ці цифри такі важливі? Поверхня листка здатна захоплювати частинки, які знаходяться в повітрі і видаляти їх з нього. Дерева можуть видаляти як газоподібні забруднюючі речовини (діоксид сірки, діоксид азоту та оксид вуглецю), так і тверді частинки пилу. Очищення відбувається за допомогою устячок. Устячки — це невеликі пори, що знаходяться на листку, через які відбувається випаровування води і газообмін з навколишнім середовищем. Таким чином, пилові частинки, не досягнувши землі, осідають на листі дерев, і під їх пологом повітря набагато чистіше, ніж над кронами.

Саме тому дуже важливо, щоб кожне дерево було здоровим і мало пишну крону. Ґрунт, в якому вони ростуть, не завжди може забезпечити їх необхідними поживними речовинами. І тут на допомогу прийде 

Як ми плануємо розвивати свій проект?

— Звичайно, компостування відходів в одній школі не може змінити ситуацію в усій країні чи навіть одному місті. Тому цього року ми плануємо набути власного досвіду компостування, а в наступному долучити до проекту й інші школи не тільки в Києві, а й у всій Україні. Бо компостувати легко і корисно! А ще, впевнені, дуже цікаво, ну кому не сподобається, поселити в компостер цілу купу хробаків і поспостерігати як вони працюють.

 

 

Категорія: Новини нашої школи | Переглядів: 366 | Додав: Leonid