Головна » 2016 » Вересень » 29 » Візит делегації з Івано – Франково на Жовківщину в контексті співпраці з тірольським відділенням «Чорного хреста» (Австрія)
12:17
Візит делегації з Івано – Франково на Жовківщину в контексті співпраці з тірольським відділенням «Чорного хреста» (Австрія)

Марія Ліскевич-Карпа

25 вересня 2015-го року Янівщина уже традиційно зустрічала колег з Австрії – представників тірольського відділення «Чорного хреста».
   На янівські землі прибула австрійська делегація у складі голови Тірольського відділення "Чорного Хреста" Германа Готтера, депутата Тірольського парламенту Др .Беттіну Еллінгер, куратора Тірольського відділення "Чорний Хрест" Др. Франца Біркфелльнера, капітана Тірольських Цісарських Стрільців Ганса Пікснера, спеціального представника Тірольського відділення "Чорний Хрест" в Польщі та Україні Ернеста Муррера та колишнього куратора Тірольського відділення "Чорного Зреста" Гельмута Еренштрассера, директора ДІАЗ у м. Жовква  Володимира Герича, Остапа Козака – краєзнавця, працівника Комунального підприємства Львівської обласної ради з питань здійснення пошуку поховань учасників національно-визвольних змагань та жертв воєн, депортації та політичних репресій "Доля" та інших.
   Гості відвідали меморіальне поховання часів Першої світової війни у смт Івано – Франкове, де вшанували полеглих вояків. Делегацію зустрічали учні Івано – Франківської школи разом зі своїми наставниками та представники місцевої влади й громади (Бродик В.Д., Скеба М.К., Корніцький В.).
   Після відвідин меморіалу австрійська делегація разом із делегацією з Янова (Бродик В.Д., Скеба М.К., Ліскевич – Карпа М.Р., Цушко Г.І.) вшанували полеглих у роки Першої світової війни на Жовківщині (с. Добросин та с.Гійче).
   У місцевій школі с.Гійче відбулася презентація книги «Велика війна 1914 – 1918 в історичній пам’яті: 20 років співпраці (Манускрипт – Львів. 2016), упорядник Володимир Герич. Авторами окремих дописів у книзі є Бродик В.Д. (заступник голови Івано – Франківської селищної ради), Ліскевич – Карпа М.Р. (директор Івано – Франківської ЗОШ І – ІІІ ступенів імені Івана Франка), Віталій Гавгун.

   Для довідки.
9 вересня 1914 року під селом Гійче відбувся бій між Австро-Угорським військами та солдатами Російської імперії, який перейшов у рукопашне зіткнення. Австрійські війська представляв відомий на той час другий полк Тірольських стрільців під командуванням полковника Олександра Броша. В результаті бою з російської сторони загинуло близько 300 бійців. Австрійці ж зазнали більших  втрат –  близько восьми сотень вояків. В 1917-18 рр. за допомогою італійських спеціалістів на місці бою був збудований Меморіал слави. Проте в часи польського панування в Галичині цей Меморіал занепав. Починаючи з 1994 року завдяки Австрійській меморіальній організації «Чорний хрест» пам’ятка була відновлена, а її офіційне відкриття відбулось у червні 1996 року.
На нинішній день, як повідомив „Гал-info” заступник голови Жовківської РДА  Антон Харук, шефство над меморіалом взяли на себе учні Гійченської середньої школи, які стежать за чистотою і порядком на пам’ятці. (http://galinfo.com.ua).

Історична довідка (http://www.zhovkva-rda.com.ua/):
Військовий меморіалу с.Гійче розташований неподалік села, біля лісу, на цьому місці де 7 вересня 1914 року відбувся бій між Другим полком Тірольських Цісарських стрільців з частинами російської армії. Меморіал складається з двох дільниць - австрійської та російської - розділених лісовою дорогою та обнесених муром.
Згідно архівних досліджень на австрійській частині цвинтаря захоронено 800 воїнів, з яких відомі прізвища 13 офіцерів і 90 воїнів. На російській частині поховано 300 воїнів, серед яких 6 офіцерів. Прізвища російських воїнів невідомі.
Меморіал Гійче - найбільший на території України за своїми архітектурними особливостями найбільш монументальний австрійський військовий цвинтар. Меморіал збудований в 1917 році, реконструйований в 1924-1927 рр.
Відновлений на кошти Тірольського відділення організації "Австрійський Чорний хрест".
Щорічно делегація ладинської громади Валь ді Фасса з автономного регіону Трентіно-Альто Адідже в Італії відвідує могили земляків, які загинули під час Першої світової війни та поховані в Жовківському районі на Львівщині. На Жовківщині відновлено три поховання: с. Добросин, с. Липник, с. Гійче.
У селі Гійче військовий меморіалі 20 років тому відновлено за допомогою австрійської організації “Чорний Хрест”, римсько-католицьких священиків дон Джузеппе Да Пра з Валь ді Фасса, о. Василя Павелко з Жовки та місцевого пароха о. Петра Бігуна (УПЦ КП). Свого часу вони відправили заупокійні молитви й освятили могили воїнів австрійської та російської армій. Відтак духовенство освятило привезену з Альп пропам’ятну таблицю з написом ладинською, італійською, німецькою та українською: “Ми вас не забудемо! Чужа земля стала вашою могилою, а небеса – місцем вічного спочинку. Ми мовчки думаємо про вас, шанобливо, з почуттям смиренності схиляємо над вами свої голови”.

 

 

 

Категорія: Директор школи Марія Ліскевич-Карпа | Переглядів: 430 | Додав: Leonid