Головна » Статті » Охорона праці в школі

Наказ

Затверджено:

Наказ

від «03»січна 2013р .№ 5


Директор: М.Ліскевич - Карпа

(прізвище, ініціали)

______________


Інструкція з охорони праці № 34


Правила безпеки при поводженні з газом


  1. Загальні відомості про природний та зріджений гази

У нашій країні як паливо широко використовуються природний і зріджений гази (вуглеводневі). Майже в кожній квартирі встановлено газові плити, водонагрівачі, опалювальні печі чи котли.

Щоб газ приносив людям лише радість і тепло, кожний член сім'ї, починаючи зі шкільного віку, мусить знати і суворо дотриму­ватись правил безпечного користування газом, знати, до яких на­слідків призводить порушення цих правил.

Зріджені гази в резервуарах та балонах перебувають у рідкому стані під тиском власної пари. При підвищенні температури вони пе­реходять в газоподібний стан.

Природний газ майже вдвічі легший за повітря і при витоку з при­ладів і газопроводів піднімається, скупчуючись у верхніх зонах при­міщень.

Природний і зріджений гази не мають кольору і запаху. Щоб газам надати запаху, їх одорують, тобто додають домішки, у результати чо­го з'являється запах гнилої капусти.

Запам'ятайте, що газ, яким користуються у побуті, є горючою ре­човиною і при порушенні правил користування ним може призвести до виникнення пожежі.

  1. Основні вимоги безпечної експлуатації побутового газового устаткування

Для попередження виникнення пожеженебезпечної ситуації по­трібно правильно користуватися побутовим газовим устаткуван­ням.

Запам'ятайте основні вимоги для попередження пожежі:

• При експлуатації газового устаткування не дозволяється підігрівати балони зі зрідженим газом, встановлювати їх поблизу опалю­вальних приладів, виявляти витікання газу за допомогою запаленого сірника, користуватися несправними газовими приладами чи викори­стовувати їх не за призначенням.

• Не можна залишати без нагляду працюючі газові прилади, бо на випадок затухання одного з пальників в приміщення починає над­ходити газ, він накопичується та, змішуючись із повітрям, утворює вибухонебезпечну суміш, що може вибухнути. Необхідно стежити, щоб рідина, що кипить, не залила вогонь пальника, протяг не зага­сили полум'я.

• Якщо газ потрапив у повітря приміщення, негайно слід закрутити кран подачі газу і провітрити приміщення.

• Категорично забороняється сушити білизну чи волосся над пли­тою із запаленими пальниками.

• Не можна розміщувати біля газової плити речовини, що можуть легко займатися: папір, тканини тощо.

Способи виявлення витікання газу

На око. На поверхні мильної води, якою обробляють трубу, на міс­ці протікання газ виривається зі свистом.

На запах. Характерний запах, який виділяє газ, стає сильнішим поблизу місця протікання. Ніколи не шукайте місце протікання газу за допомогою відкритого полум'я.

Порядок дій при виявленні запаху газу:

- ні в якому разі: не використовуйте сірники, запальнички та інші джерела відкритого вогню; не вмикайте світло та будь-які електроприлади; не користуйтесь електродзвінками квартир; не використовуйте телефони з дисковими номеронабирачами;

- негайно перекрийте вентилі на газовому приладді і крани подачі газу перед ними та забезпечте провітрювання приміщень, відкрийте вікна та двері;

- викличте аварійну службу газу за телефоном "04";

- організовано і без паніки виведіть людей із загазованих та сусідніх приміщень;

- з прибуттям бригади аварійної газової служби дійте за їх вказівками.

Порядок дій у разі вибуху газу та пожежі в приміщенні:

- негайно перекрийте вентилі на газовому приладді і крани подачі газу перед ними;

- терміново повідомте аварійну службу газу за телефоном "04";

- негайно повідомте пожежну охорону за телефоном "01"; по можливості організуйте гасіння пожежі первинними засобами пожежогасіння;

- надайте першу медичну допомогу потерпілим, при необхідності, викличте швидку медичну допомогу за телефоном "03";

- не дозволяйте входити стороннім у приміщення, де стався вибух;

- до приїзду фахівців аварійно-рятувальних служб залишіть все на своїх місцях, зберігайте обстановку на місці вибуху (пожежі).

Будьте завжди уважні при користування газом, неухильно дотримуйтесь правил експлуатації газових приладів – уцьому запорука безпеки

3 . Загальні правила експлуатації газових приладів уквартирах.

Користування газовим обладнанням при додержанні правил та інструкцій –безпечно, дешево, зручно. Неправильна експлуатація газових приладів та поганий догляд за ними можуть привести не тільки до вибухів іпожеж, ай до смертельних отруєнь.

 У разі виникнення запаху газу негайно припиніть користування газовими приладами, перекрийте крани пальників газової апаратури та на опусках перед нею, відкрийте кватирки /вікна, фрамуги, тощо/ для провітрювання приміщення, не запалюйте вогонь, не вмикайте іне вимикайте електроприлади, не користуйтеся електродзвінками, викличте аварійну службу за телефоном 04.

 Перед користуванням газовими приладами неодмінно провентилюйте приміщення іопалювальні.
Перевіряйте тягу до включення та під час роботи газових приладів звідведенням продуктів згорання газу вдимоходи.

 При відсутності або слабкій тязі вдимоході не користуйтеся газовими приладами –це смертельно небезпечно. Подальше користування газом вцих випадках можливе тільки після перевірки димоходів трубочисними майстрами.

 Вмикайте вроботу газові прилади тільки після того, якщо ви переконані, що всі крани на приладах іперед ними закриті.
При закритому крані риска на пробці крану повинна знаходитися впоперек, апри відкритому крані –риска встановлюється уздовж труби.
Не відкривайте кран на газовому приладі, не маючи вруках запаленого сірника, заздалегідь піднесеного до пальника приладу.

ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ:


 залишати без догляду працюючі газові прилади;

 самовільно проводити газифікацію квартир, будинків, тощо, перестановку, заміну, відключення старих іпідключення нових газових приладів, ремонт газового обладнання ігазопроводів;

 допускати до користування газовими приладами дітей дошкільного віку, атакож осіб, не контролюючих своїх дій, ітих, хто не пройшов інструктаж на підприємстві газового господарства;

 ставити на плити виварки та інший посуд зшироким дном без високих конфорок чи підставок;

 використовувати для сну івідпочинку кухні та інші приміщення, де встановлені газові прилади;

 обігрівати приміщення та сушити білизну за допомогою газових плит, атакож прив’язувати до газопроводів ілічильників мотузки.

В газифікованих приміщеннях вентиляційні канали повинні бути постійно відкриті, апри користуванні газовими приладами необхідно відчиняти ікватирки.

По закінченні користування газом закрийте крани на газових приладах іперед ними.

Місце витоку газу згазопроводу перевіряйте за допомогою мильного розчину. Використовувати для цієї мети вогонь категорично забороняється.

Для всіх газових приладів ігазопроводу має бути вільний доступ.

Не допускайте заливання працюючих пальників.

При всіх пошкодженнях газового обладнання або неправильному горінні газу, не чекаючи слюсаря, дзвоніть вуправління експлуатації газового господарства вашого району.

Не дозволяйте ремонтувати газові прилади стороннім особам.

Особи, які користуються побутовими газовими приладами, зобов’язані допускати вквартири робітників підприємства газового господарства після пред’явлення ними службових посвідчень для огляду іремонту газопроводів ігазового обладнання вбудь-яку годину доби.

  1. ПРАВИЛА КОРИСТУВАННЯ ГАЗОВИМИ ПЛИТАМИ


Для включення плити необхідно:
Відкрити крани на газопроводі перед лічильником іплитою.
Піднести відкритий вогонь до пальника івідкрити кран на плиті. Газ повинен загорітися. Якщо газ не загорається, необхідно перекрити кран на плиті іповторити процес розпалювання знову. Якщо газ не загорається іпісля повторного розпалювання –закрити крани івикликати слюсаря газового господарства району.

Горіння вважається нормальним /якісним /, якщо полум’я пальника стійке іголубе. При ненормальному горінні полум’я стає жовтуватим, витягнутим ікоптить. Це небезпечно для здоров’я івимагає негайного регулювання подачі повітря або чистки пальника.
Регулювання подачі повітря при неправильному горінні, атакож зняття пальників для чистки знаступним установленням їх на місце, може проводитися самим абонентом.

Для розпалювання пальників духової шафи треба відкрити дверці духовки ілючок дна. Запалити сірника, відкрити кран духової шафи іпіднести палаючого сірника до пальника духовки. Вплитах застарілої конструкції рекомендується при роботі духової шафи висувати лист- грязьовик для запобігання від перегріву кранів плити.
Користування одночасно верхніми пальниками ідуховою шафою не рекомендується.
Для припинення горіння газу потрібно закрити крани верхніх пальників або кран духової шафи. Після закінчення користування плитою закрити кран на газопроводі перед плитою.

  1. ПРАВИЛА КОРИСТУВАННЯ ГАЗОВОЮ КОЛОНКОЮ


При включенні вроботу газової колонки необхідно:
Перевірити наявність тяги вдимоході.
Тяга перевіряється шляхом піднесення запаленого сірника до нижньої частини ковпака, якщо полум’я втягується під ковпак –тяга вдимоході є. Полум’я ідим не втягується –тяги немає.

Перевірити чи затулений лючок для чистки димоходу, розташований внижній частині димоходу. Якщо лючок для чистки відтулений необхідно затулити.
Відкрити кран на газопроводі івентиль на водопроводі перед газовою колонкою.
Запалити запальник. Полум’я запальника повинно горіти над пальником колонки.

Повільно відкрити газовий кран, знаходячись збоку газової колонки. Газ повинен загорітися на пальнику.
Відрегулювати температуру води за допомогою газового крану на колонці.

Після включення ірегулювання газової колонки обов’язково перевірити наявність тяги вдимоході. Уцьому випадку тягу рекомендується перевірити шляхом піднесення долоні до нижньої частини ковпака газової колонки. Якщо тяга недостатня, то буде відчуватись вихід гарячого повітря з-під ковпака назовні.

Для припинення нагрівання води під час користування газовою колонкою закривається вентиль виходу гарячої води –пальник повинен погаснути, запальник продовжує горіти.
Для відновлення нагрівання води відкривається вентиль виходу гарячої води –пальник автоматично вмикається.
Забороняється безперервна робота газової колонки більше 30-40 хвилин.
Для вимкнення газової колонки необхідно:
закрити кран газової колонки;
закрити кран запальника;
закрити кран на газопроводі перед газовою колонкою.
Після повного звільнення /витоку /газової колонки від води закрити водяний вентиль на водопроводі перед газовою колонкою.


Розроблено:

Заступником директора,

який відповідає за організацію

роботи з безпеки життєдіяльності ______________________В.Сташко


Погоджено:

Головою комісії з питань

охорони праці і техніки безпеки ________________________Л.Онипко


Посадову інструкцію отримав(а)

і з її змістом ознайомлений(а)

_________________________

(прізвище. ініціали

Категорія: Охорона праці в школі | Додав: (05.02.2013)
Переглядів: 730