Головна » Статті » Накази

Про підсумки роботи шкільної бібліотеки за 2017-2018 навчальний рік

Відділ освіти Яворівської райдержадміністрації

Опорний заклад

«Івано-Франківська ЗОШ І - ІІІ ступенів імені Івана Франка»

Яворівської районної ради Львівської області

81070, смт Івано - Франкове, вул. І.Франка, 1, тел. (0259)3 - 35 – 72

 

Наказ

 

05.06.2018 №01-05/

 

Про підсумки роботи шкільної

бібліотеки за 2017-2018 навчальний рік

 

Діяльність шкільної бібліотеки опорного закладу «Івано-Франківська ЗОШ І-ІІІ ступенів імені Івана Франка» у 2017/2018році була спрямована на виконання завдань, які висуває перед нею перебудова всіх складових компонентів сучасної школи:

•Виховання в учнів інформаційної культури, культури читання, шанобливого ставлення до книги.

•Формування правової культури читачів, громадянськості, патріотизму, поширення інтересу до рідного краю.

•Пропаганда здорового способу життя.

•Сприяння самоосвіті учнів та вчителів за допомогою різних форм і методів роботи.

•Організація довідково-бібліографічного та інформаційного обслуговування читачів.

•Формування, використання і зберігання бібліотечного фонду.

•Популяризація літератури та книги.

За минулий навчальний рік у фонд шкільної бібліотеки надійшло:

•підручників –1173 прим.,

•художньої літератури – 167 прим..

Під час акції «Подаруй бібліотеці книгу» учнями школи подаровано різноманітну художню літературу. У бібліотеці оформлені постійнодіючі полички: «Це моя Україна, це моя Батьківщина!», «Звучи, моя мово чарівна!» , «Спорт, спорт, спорт…», «Світ пригод і таємниць.», «Книги, що знають все…», «Є на світі казкова країна…».

У 2017-2018 н.р. були організовані тематичні виставки:

- Здорова дитина – здорова нація,

- Дні пам'яті жертв Бабиного Яру

- До Всеукраїнського дня бібліотек.

-До Дня захисника України - До дня українського козацтва

- До дня української писемності та мови

- До дня Гідності та Свободи України

- До дня пам’яті жертв голодомору та політичних репресій

-До річниці Соборності України.

-«Трагедія під Крутами», до пам’яті Героїв Крут.

- До річниці від дня народження Лесі Українки (1871-1913) видатної української поетеси.

- Річниця від дня народження Т.Г.Шевченка. (1814-1861).

- До річниці трагедії на Чорнобильській АЕС

- День матері.

- До дня захисту дітей.

Бібліотека сприяє інформаційному забезпеченню освітнього процесу, самоосвіті педагогів та учнів, проведенню дозвілля, науково-методичному та пізнавальному пошуку читачів. Багатогранна робота ведеться з популяризації книжкового фонду, вихованню бережливого становлення до книги, до шкільного підручника.

Колектив школи постійно бере участь в огляді – конкурсі „Живи, книго!” Бібліотекар школи Пенко У.М. розробляє заходи до проведення огляду – конкурсу. З метою якісного і довготривалого збереження підручників бібліотекарем разом з активом читачів була розроблена „Пам’ятка учасникам огляду – конкурсу „Живи, книго!”. У кожному класі обладнано методичний куточок „Живи, книго!», а також створені пости, які стежать за станом підручників. Були визначені обов’язки класних керівників. Спільна робота вчителів і бібліотекарів дає можливість дітям не розминутися з розумною книгою, виховати гідних громадян незалежної держави. Класними керівниками протягом навчального року були проведені на батьківських зборах бесіди з учнями та батьками про бережливе ставлення до книги. Між класами запровадили змагання на краще збереження підручників. Бібліотекар в кожному класі проводить бесіди про збереження навчальної книги. Актив бібліотеки є незамінним помічником бібліотекаря в роботі рейду перевірки підручників у кожному класі. Разом з ними були визначені критерії оцінювання стану підручників, виявлені класи-переможці. Активісти разом з бібліотекарем перевіряли підручники, вимагали підклеїти, обгорнути і знову принести на перевірку ті підручники, які мали на то потребу. Після рейду - перевірки були підведені підсумки огляду-конкурсу у кожному класі і взагалі по всій школі. У 2017-18 навчальному році наша школа досягла 84,7% збереження підручників. Всі учні школи добре підготувалися до огляду. Різноманітна діяльність педколективу і бібліотекарів була спрямована на виховання в учнів бережливого ставлення до підручника і книги взагалі. Як наслідок, все більше учнів прилучається до літератури, вчаться берегти книгу, поважати працю тих, хто її створює. Так, для учнів 7-х -9-х класів в цьому навчальному році були проведені бібліотечні уроки „Подорож книжковим містом” та „Книги треба берегти - кращі друзі нам вони”. Метою цих уроків є формування в учнів вмінь і навичок самостійного, свідомого читання книг. Учні вчаться орієнтуватися у різноманітних джерелах інформації, прилучатися до використання довідкової літератури. Добрими помічниками бібліотекаря є актив читачів. Ці юні книголюби активно допомагають бібліотекарям у пропаганді серед одноліток бережливого ставлення до книги. Це і робота з боржниками, і допомога в роботі з новими підручниками, і проведення бібліотечних уроків, і рейди - перевірки стану підручників, і ремонт пошкоджених, зношених книжок.

Читацький актив з інтересом проводить бібліотечні уроки в молодших класах. Молодші школярі після проведення бібліотечних уроків краще орієнтуються у великому океані книжкового світу. Спільно з активом читачів в цьому році були проведені такі бібліотечні уроки:

 • „Бібліоподорож” – для 1-4 класів

 • „Нам без книжок ніяк не можна” – для 5-8 класів

 • „Твій помічник – бібліографія” – для 9-11 класів

 • Провели доброчинну акцію «Подаруй книгу шкільній бібліотеці».

Навчити школярів любити книжку – завдання бібліотекарів і педагогів школи. Тому велика увага приділяється виробленню навичок користування бібліографічною інформацією, вихованню культури читання. Спільно з активом випускаємо інформаційні бюлетені на нову літературу, складаємо рекомендаційні списки:

індивідуальні

 • „Гортаючи сторінки казок”

 • „Світ твоїх захоплень”

 • „Домашній зоопарк”

 • „Що? Де? Коли?”

групові

 • „Твоя країна-Україна”

Разом з активом створюється картотека „Що нам читати” за розділами:

 • „Книжки про все на світі”

 • „Казки”

 • „Вірші”

 • „Оповідання про дітей”

 • „Про сміливих і відважних”

Для максимально-повного задоволення інформаційних потреб як вчителів, так і учнів, велася робота з удосконалення і розширення довідково-бібліографічного апарату бібліотеки, поповнювався і редагувався алфавітний та систематичний каталоги. Інформаційна робота серед педагогічного колективу включала: виступи на нарадах при директору, методичних об’єднаннях з інформаційними оглядами, оглядами періодичних видань на допомогу вчителю. Бібліотека допомагала вчителям у проведенні предметних тижнів у школі.

В рамках Тижня сприяння здорового способу життя та безпеки життєдіяльності «Здоровий спосіб життя – це модно!» оформлено книжкову виставку «Здорова дитина – здорова нація». Вихованці мали можливість ознайомитися з книжково-ілюстративним матеріалом з тем: «Здоров`я – одне з основних джерел щастя і повноцінного життя», «Показники здоров`я», «Здорове харчування в школі», «Здоров`я плюс», «Сучасні підходи до формування культури здорового способу життя».

Важливе місце в популяризації читання займає Всеукраїнський тиждень дитячої та юнацької книги, що проводиться постійно в школі. Під час проведення Тижня проводяться з дітьми різні заходи: це і турніри, різні ігри, інтелектуальні змагання і т.д. Так, у цьому навчальному році протягом тижня для учнів 1 класу організовано екскурсію до шкільної бібліотеки де вони мали змогу ознайомитися з наявністю книжкового фонду, правилами користування та поводження з книгою; прийняли активну участь в пізнавальній та казковій вікторині. Переглянули відеоролик «Шлях книги від давнини до сучасності». Під кінець зустрічі діти отримали від бібліотекаря пам`ятку читача.

Серед учнів молодших класів проводився конкурс читців поезії Т. Г. Шевченка.

В цікавій формі проходили незвичайні бібліотечні уроки.

1-А клас - "Про книгу та бібліотеку" (кл. керівник Гоч О.Й.)

2-А клас - "Мій найкращий друг - книга"(кл. керівник Кухар І.І.)

3-А клас - "Структура книги" (кл. керівник Самотій О.Б.)

4-А клас - "Довідково-бібліографічний апарат для молодших школярів" (кл. керівник Кульчицька О.Р.)

5-А клас - "Елементи книги" (кл. керівник Тиховська О.А.)

6 –В клас - "Історія створення книги" (кл. керівник Кучма С.С.)

7-Б клас - "Словники, довідники, енциклопедії" (кл. керівник Самотея Н.А.)

8 -В клас - "Українські енциклопедичні видання"(кл. керівник Волошин З.М.)

9-Б клас - "Бібліотечно-бібліографічні засоби пошуку літератури. Робота із словниками, довідниками, енциклопедичною літературою" (кл. керівник Завідія Н.Я.)

Під час уроків були використані мультимедійні презентації. Свято «День народження книги» для учнів 1-4 класів нікого не залишило байдужим. Учні 4 класу майстерно продемонстрували «справжнє день народження книги». Після такого заходу в жодного учня не підніметься рука скривдити книгу, а навпаки побільшає читачів у шкільній бібліотеці. Учні мали змогу побачити етапи створення книги від письменника до друку. Всі заходи були яскравими, проводились в цікавій нетрадиційній ігровій формі, сприяли виявленню пізнавальних інтересів і здібностей дітей, вихованню громадянина, високоосвіченої людини, орієнтованої на загальнолюдські цінності. Кожен з учнів знайшов собі справу до душі.

Протягом усього навчального року надавалася допомога педагогічному колективу у доборі методичної та художньої літератури для проведення відкритих уроків та різноманітних заходів. На допомогу вчителям та вихователям в бібліотеці ведеться картотека газетно-журнальних статей.Основні завдання і напрямки роботи шкільної бібліотеки на 2017/2018 навчальний рік

1. Сприяння реалізації державної політики в галузі освіти, вихованню досконалої, інтелектуально розвиненої особистості, свідомої свого громадянського обов‘язку, відкритої для інтелектуального, духовного і творчого розвитку.

2. Інформаційне забезпечення всіх напрямків навчально-виховного процесу школи;

3. Забезпечення рівного доступу всіх учасників навчально-виховного процесу до інформаційних джерел.

4. Створення оптимальних умов для розвитку особистості дитини. Виявлення здібностей читачів, виховання у молодого покоління потреби в систематичному читанні, шанобливого ставлення до книги.

5. Поповнення матеріально-технічної бази бібліотеки.

6. Створення передумов для розуміння української культури через прилучення до неї дітей, широке ознайомлення з життєвими реаліями українського народу. Виховання мовного етикету, глибокої поваги до державної та рідної мови, до національно-культурних і духовних надбань українського народу та інших народів та націй.

7. Інформаційне обслуговування педагогів, спрямоване на підвищення їх методичної та педагогічної майстерності.

8. Удосконалення традиційної довідково-бібліографічної та інформаційної діяльності з активним впровадженням сучасних новітніх технологій.

9. Збереження фонду шкільних підручників, поповнення навчально- методичної бази школи. Виховання бережливого ставлення до шкільних підручників.

Сьогодні нашу школу неможливо уявити без сучасного інформаційного простору, який створюється за допомогою бібліотечного комплексу. Бібліотекар навчає читачів користуватися джерелами інформації, орієнтуватися у підборі літератури з певної теми. В умовах відродження національної культури вся робота проводиться в пошуках нових форм і методів по забезпеченню інформаційних потреб учнів. Бібліотекарі школи являються також і бібліографами, які систематично надають бібліографічні довідки, тематику яких визначають події в житті країни, знаменні дати, а також теми домашнього завдання з шкільних предметів. Бібліотекар школи навчає учнів регулярно читати газети і журнали, систематично використовувати їх у навчанні.

Тож резерви шкільної бібліотеки у справах інформаційної роботи далеко не вичерпані. Постійний пошук нових, ефективних технологій, робота над вдосконаленням підбору фонду бібліотеки, тісний зв’язок з батьківським комітетом, педколективом сприяють утвердженню бібліотеки як інформаційного і освітнього центру. Бібліотекарі прийшли до висновку, що в своїй роботі треба використовувати таку форму, як видання шкільної газети. До цього нас підштовхнула добре поставлена робота з активом читачів, тісний зв’язок з обдарованими учнями – літераторами та бажання інформувати учнів про роботу бібліотеки, освітлення масових заходів, та можливість привернути більше уваги до читання та сучасної книги.

В умовах оновлення суспільства, відродження національної культури вся робота проводиться в пошуках нових форм і методів роботи. З метою залучення дітей до читання, та розширення можливостей використання книги шкільна бібліотека підтримує тісний зв’язок із селищною дитячою та дорослою бібліотеками. Бібліотекарі - постійні гості в класах, де проводять масові заходи по улюблених творах українських поетів. Школа і бібліотека виступають, як однодумці щодо творчого читацького розвитку учнів. Ось чому так важливо бібліотекарям разом із педколективом прилучати учнів до вдумливого читання книги, виховувати в них потребу поповнювати свої знання, поширювати свій кругозір.

Виходячи з вищенаведеного,

 

НАКАЗУЮ:

 

1. Шкільному бібліотекарю Пенко У.М.:

1.1. Провести повну інвентаризацію навчальних підручників і визначити рівень забезпечення учнів підручниками на 2017-2018 н.р.

/до 20.08. 2018року/

1.2. Удосконалити систему проведення загальношкільної акції «Живи, книго!», розробити і затвердити план її проведення.

/ до 01.09. 2018 року/

1.3. Розробити нові критерії і підходи до проведення традиційної акції «Живо, книго!», «Подаруй бібліотеці книгу».

/до 10.09. 2017 року/

1.4. Розробити і провести цикл заходів до Всеукраїнського Дня бібліотек.

/до 20.09. 2018 року/

1.5. Активізувати роль шкільної бібліотеки у проведенні виховних заходів на базі бібліотеки.

/протягом року/

1.6. Забезпечити систематизацію і дієву роботу книжкових полиць з організацією їх публічних презентацій.

/протягом року/

1.7. Продовжити практику проведення узагальнених оглядів методичної пошти і нових надходжень до бібліотеки.

/до 01.09.2018 року/

1.8.Урізноманітнити форму проведення тижня дитячо-юнацької книги у 2017-2018 н.р.

/ протягом року/

 

1.9. Ввести в практику роботи ради бібліотеки щоквартальний аналіз стану виконання затвердженого плану.

/ протягом року/

1.11. Ширше залучати спонсорські кошти для поповнення книжкового фонду бібліотеки та збільшення кількості дитячих передплатних видань.

/систематично/

 

1.12. Продовжити роботу щодо пропаганди книги серед учнів та їх батьків як найбільшого надбання людства.

/систематично/

 

2. Контроль за виконанням даного наказу покласти на заступника директора школи з навчально-виховної роботи Шаблінського І.М.

 

Директор опорного закладу М.Ліскевич-Карпа

 

З наказом ознайомлено:

 

І.Шаблінський

 

У.Пенко

Категорія: Накази | Додав: (18.06.2018)
Переглядів: 1006